𝗪 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗽𝗹𝗮𝗰𝗼́𝘄𝗰𝗲 𝗿𝗲𝗮𝗹𝗶𝘇𝗼𝘄𝗮𝗻𝘆 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁 𝗱𝗼𝗳𝗶𝗻𝗮𝗻𝘀𝗼𝘄𝗮𝗻𝘆 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝗨𝗻𝗶𝗲̨ 𝗘𝘂𝗿𝗼𝗽𝗲𝗷𝘀𝗸𝗮̨ – 𝗠𝗼𝗯𝗶𝗹𝗻𝗼𝘀́𝗰́ 𝗲𝗱𝘂𝗸𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗮 𝗸𝗮𝗱𝗿𝘆 𝗻𝗮𝘂𝗰𝘇𝘆𝗰𝗶𝗲𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 𝗘𝗥𝗔𝗦𝗠𝗨𝗦+ 𝗔𝗸𝗰𝗷𝗮𝟭

„𝗥𝗼𝘇𝘄𝗼́𝗷 𝗸𝗼𝗺𝗽𝗲𝘁𝗲𝗻𝗰𝗷𝗶 𝗽𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶𝗸𝗼́𝘄 𝗦𝗢𝗦𝗪 𝘄 𝗕𝗼𝗿𝘇𝗲̨𝗰𝗶𝗰𝘇𝗸𝗮𝗰𝗵”

Realizowany projekt ma na celu podniesienie jakości pracy szkoły oraz wdrażanie rozwiązań i wiedzy w zakresie TIK zdobytej przez uczestników projektu w trakcie wyjazdów zagranicznych.

Do działań Erasmusa włączyła naszą szkołę Pani Dyrektor Aldona Klinkosz, koordynator programu. Za nami pierwsze szkolenia nauczycieli w Portugalii z zakresu TIK w pracy z uczniami z niepełnosprawnościami w różnym stopniu, prowadzone przez doświadczonych specjalistów z organizacji Braga Mobility Open. W kursach nauczycielskich wzięła udział czternastoosobowa grupa kadry naszego Ośrodka. Pięciodniowe szkolenie odbywało się w Bradze w dniach 30.07-3.08. 2022 roku. Dowodem odbycia kursu są imienne certyfikaty wystawione przez placówkę organizującą. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Wymienialiśmy się także z prowadzącymi zawodowymi doświadczeniami, porównywaliśmy warunki pracy i status nauczyciela w Polsce i Portugalii. Mieliśmy możliwość poznania organizacji pracy szkoły w Bradze – Secondary School Alberto Sampaio. Zdobyliśmy cenną wiedzę i doświadczenie, rozwinęliśmy w praktyczny sposób swoje kompetencje językowe. Te wszechstronne korzyści będziemy mogli wykorzystać w naszej dalszej pracy znajdując pomysły na przeniesienie metod pracy z innych krajów na grunt polskiej szkoły.

Projekt Erasmus nie tylko wyposaża uczestników w wiedzę merytoryczną, ale także pozwala na zdobywanie doświadczenia kulturowego.

Organizatorzy szkolenia zaplanowali dla nas również wycieczki pozwalające poznać Brage (historyczne centrum miasta, Sanktuarium Sameiro, Katedra Bom Jesus) oraz pobliskie miasto Porto. Braga jest jednym z najstarszych, bardzo historycznych i tradycyjnych miast w Portugalii, co odzwierciedla kulturalne cechy kraju.

Ten program naprawdę otwiera umysły i zmienia perspektywę!

Link do gazety krotoszyńskiej:

https://ikrotoszyn.pl/news,kadra-sosw-w-borzeciczkach-na-szkoleniu-w-portugalii,11652.html?fbclid=IwAR38iA-r4SRv1oktB0LHCgYHz4IUFR9SBVIuOe7TuHBLEj3KYUgdqi9Iwxw

PORTUGALIABRAGA

Braga – jedno z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. 


RUMUNIA – BUKARESZT

Bukareszt – stolica i największe miasto Rumunii oraz centrum przemysłowo-usługowe położone w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą.

W dniach 26.11 – 02.12.2023 r. grupa nauczycieli z naszego Ośrodka przebywała w stolicy Rumunii w Bukareszcie, realizując projekt w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +.

Nauczyciele uczestniczyli w lekcjach przedmiotowych, zajęciach specjalistycznych, wymieniali doświadczenia z rumuńskimi nauczycielami z zakresu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej. W naszej placówce wykorzystujemy TIK w codziennej pracy, ale warto dowiedzieć się jak we współczesnej edukacji uczniów wykorzystują ją inni i też od nich się uczyć.

Był czas także na poznanie kultury i zabytków Rumunii. To było cenne doświadczenie zawodowe.


WŁOCHY – NEAPOL

Neapol – miasto położone w południowych Włoszech, nad Zatoką Neapolitańską. Stolica regionu Kampania oraz Prowincji Neapol. Miasto położone jest u podnóża Wezuwiusza.

#Erasmus+

Rozwój kadry podstawą rozwoju uczniów.

To już czwarta i ostatnia mobilność naszych nauczycieli w ramach szkolnego projektu Mobilność edukacyjna kadry nauczycielskiej. „Rozwój kompetencji pracowników SOSW w Borzęciczkach” w programie Erasmus+. W dniach 04.12-11.12.2023r. grupa siedmiu nauczycieli uczestniczyła w Job Shadowing (wyjeździe studyjnym) do Włoch zapoznając się z pracą i funkcjonowaniem szkół oraz systemem edukacji. Włoskie placówki partnerskie specjalizują się w edukacji włączającej, nauczaniu dwujęzycznym oraz efektywnym stosowaniu projektów edukacyjnych i multimediów w dydaktyce.

Zdobycie doświadczenia zagranicznego może stanowić silną motywację do eksperymentowania z nowymi metodami nauczania, wprowadzania innowacji i podnoszenia jakości pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Była to również okazja do nawiązania współpracy międzynarodowej w ramach przyszłych projektów m.in. e-Twinning.

Aspektem kulturowym objętym programem mobilności były wyprawy edukacyjne mające na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami turystycznymi we Włoszech m.in. Starożytne miasto Pompeje czy Neapol. Taka integracja elementu kulturowego z edukacją przyczyniła się do pełniejszego zrozumienia i docenienia różnorodności kulturowej oraz historii Włoch.


NIEMCY – SEESEN

Seesen − miasto w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Goslar.

W naszym Ośrodku realizujemy projekt Erasmus+ pod tytułem „Rozwój kompetencji pracowników SOSW w Borzęciczkach” Tematyka projektu dotyczy wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w dydaktyce i terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W ramach realizacji projektu grupa siedmiu nauczycieli przez 5 dni przebywała w niemieckiej placówce Lebenshilfe bad Gandersheim w miejscowości Seesen. Nauczyciele nasi obserwowali lekcje, prowadzili zajęcia z uczniami a także wymieniali się informacjami

z nauczycielami z tamtejszej placówki o metodach i technikach pracy z uczniami z wykorzystaniem technologii informacyjno- komunikacyjnej. Obok zajęć dydaktycznych, był także czas na poznanie okolicy, historii regionu oraz potraw miejscowej kuchni. Podczas wspólnych posiłków była okazja do wymiany doświadczeń, rozmów o zaletach i trudnościach edukacji włączającej oraz codziennej pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Doświadczenia wyniesione z uczestnictwa w tym wydarzeniu wykorzystane zostaną w pracy i terapii z naszymi uczniami.